Chcete si pronajmout byt?

Rozhodli jste se vycestovat do jiného města kvůli práci, nebo potřebujete nové dočasné bydlení z jiných důvodů?  V první řadě reálné zvažte, zda zvládnete platit pronájem celého bytu, nebo bude zpočátku rozumnější, pokud se uskromníte a spokojíte se se samostatným či společným pokojem s dalším spolubydlícím. Podle toho může být rozdíl v ceně pronájmu či podnájmu i několik tisíc korun. Za soukromí a pohodlí si zkrátka připlatíte.

klíče s přívěškem

Naše rada

Nebude na škodu, pokud si v přítomnosti majitele zdokumentujete nedokonalosti v bytě, například poškozené obklady, poškrábanou podlahu či padající dvířka na kuchyňské lince. Aby od vás po skončení nájmu majitel nežádal opravit i chyby, které nemáte na svědomí. Buďte připravený i na to, že většina najímatelů žádá i kauci jako pojistku.

Co má být ve smlouvě

Nepodepisujte žádnou smlouvu, aniž jste se přesvědčili, zda je pronajímatel skutečně majitelem bytu, případně si vyžádejte písemný souhlas vlastníka.

Dále musí být ve smlouvě uvedeno:

1. Délka nájmu a dobré je, pokud se dohodnete na výpovědní lhůtě.

2. Výše nájemného a jeho splatnost.

3. Přesné definování bytu.

4. Výše záloh za energie.

5. Při nastěhování doložte ke smlouvě i protokol o odpisu stavu měřidel energií.
pracovní setkání

Rozhodněte se správně

Kde se vámi vyhlédnutý byt nachází, jakou má dostupnost? Abyste nakonec nepřišli na to, že cestou do práce či do školy musíte třikrát přestupovat a vstávat o hodinu dříve. Budete mít spolubydlící? Jací jsou to lidé? Kuřáci? Zaměstnání? Nebude vám překážet jejich životní styl, zvyky, hudba …? Jak si se spolubydlícími rozdělíte povinnosti a péči o byt?

Pozor! Internet stále častěji využívají podvodníci. Našli jste pronájem bytu za velmi výhodnou cenu? Už tehdy byste měli zbystřit pozornost. A pokud je jako kontakt uveden pouze e-mail se zvláštní adresou, ani neodpovídejte.